Düğün Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlilik, tatlı bir telaşeyle başlayan uzun bir yoldur. Belki de en yorucu ama heyecanlı yanı da hazırlık alışverişidir. Minimalist bir insan olarak düğününüz her ne kadar sade olsa da, alışveriş kısmı sandığınız kadar kolay geçmeyebilir.  Zira gelenek ve göreneklerimiz çerçevesinde bir sürü şeye ihtiyacınız olacaktır. O halde buyurun düğün alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli konusuna…

Bohça Alışverişi

Kız isteme merasiminin ardından nişan aşaması başlamış demektir. Nişanınız için giyeceğiniz kıyafeti ve yüzükleri özenle seçmeniz gerekir.  Nişan bohçası ise gustonuzu ve kalitenizi ortaya dökecek olan en önemli noktadır.

Kız için çeyiz bohçası hazırlıyorsanız; hatırı sayılır ve kalıcı- kaliteli bir parfüm, temel makyaj malzemeleri, gelin terliği, özenle seçilmiş gündelik olmayan iç çamaşırları + gecelik ve sabahlık takımı, birer kat şoset/ naylon çorap ve havlu koymanız gerekir.

Erkek için çeyiz bohçası hazırlıyorsanız; tıraş takımı, after shave +kaliteli ve kalıcı bir parfüm, abiye pijama +röpte şambre,  bolca çorap  – boxer iç çamaşırı – atlet – fanila, havlu takımlarından koymalısınız. Böylelikle düğün alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli konusunu yarılamış olacaksınız.

Düğün Alışverişi

Bohça alış verişi yapıldıktan ve bohça iadelerinden sonra düğün alışverişi başlar. Öncelikle ev bakmak ve seçimi, ev eşyaları seçimi, zevkinize uygun ve davetli sayısına – konumuna uygun düğün salonu bulma aşaması, davetli listesi hazırlığı,  gelinlik –damatlık seçimi ardından da kuaför seçimi yapılmalıdır. Öte yandan senenin trendi olan gelin makyajı, gelin başı, duvak el çiçeği ve ayakkabı seçimi gibi aksesuarlarda önemli elbette. Bu büyük detayların ardından daha küçük detaylar olan; nikah şekeri ya da çikolata seçimi ve nikah davetiyesi seçimi gelir elbette. Yanı sıra gelin arabasını kiralayacak mısınız ya da yakınlarınızın sükseli markalardan olan arabasını mı kullanacaksınız buna da karar vermelisiniz. Sonrasında gelin arabası süsleme işlemi için internetten en uygun olan çiçekçilerle de anlaşma sağlayabilirsiniz.

Tüm bunları belirlerken ve seçerken maddi imkanınızı göz önüne alarak alışveriş öncesi bütçe çıkarmalısınız. Bunun için öncesinde iyi bir pazar araştırması yapabilirsiniz. Pazar araştırması konusunda her zaman daha iyi ve ucuz alternatiflerin sizi beklediğini unutmayın. Ne nerede ucuz ve kaliteli daha önce evlenmiş arkadaşlarınızdan ya da internet ortamından fikirler alabilirsiniz. Ayrıca internetteki ucuzluk kuponlarından ya da kampanyalardan bile yararlanabilirsiniz. Yanı sıra gelinlik/damatlık ve kuaför seçiminde mutlaka trendleri takip etmelisiniz. İşte düğün alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli konusu bu kadar pratik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir